DARMOWE TUTORIALE DESKTO
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? DESKTOP
OD 9ZŁ DESKTOP
KURS AUTOCAD PODSTAWY DESKTOP
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? MOBIL
OD 9ZŁ ? MOBIL
KURS AUTOCAD PODSTAWY MOBIL
Previous Next Play Pause
1 2 3
17 Komentarzy
Jak zmienić interfejs na wersje standardową w AutoCAD 2016

Po naszym ostatnim wpisie na blogu Skróty klawiszowe AutoCAD, pora na następny. W odpowiedzi na liczne zapytania "jak zmienić interfejs na wersje standardową w AutoCAD'zie 2016", powstał prosty tutorial.

 

Dlaczego warto zmienić interfejs na AutoCAD - wersja standardowa? 

W jednym z naszych tutoriali, zamieszczonym na naszym kanale Youtube, pod tytułem AutoCAD - EKSPORT I IMPORT PROFILU - PODSTAWY, przedstawiliśmy proces zmiany interfejsu na "Autocad - wersja standardowa". Różni się on przede wszystkim funkcjonalnością od interfejsu ze wstążkami w nowszych wersjach AutoCAD'a. Przedstawione różnice i zalety klasycznego interfejsu, wpływają na jakość oraz szybkość naszej pracy w AutoCAD'zie.

 

Dlaczego musimy zmienić interfejst w AutoCAD 2016 ręcznie?

Autodesk - producent AutoCAD'a, od wersji 2015 wzwyż, odszedł od możliwości zmiany obszaru roboczego (interfejsu) do wersji standardowej, z poziomy samego, zainstalowanego programu. Możliwe jest to tylko do wersji 2014 włącznie oraz niższej. Na szczęście, jak wszystko, da się zmienić i to. Trzeba tylko się lekko nagimnastykować, a jak wiadomo ruch to samo zdrowie:)

 

Jak zmienić interfejs na "AutoCAD - wersja standardowa" w AutoCAD 2016?

Na początek, aby zmienić interfejs na standardowy w AutoCAD 2016, potrzebny będzie nam plik odpowiedzialny za ustawienia obszaru roboczego, z rozszerzeniem .cuix. Plik musi pochodzić z AutoCAD'a w wersji starszej niż 2015. My pokażemy jak to zrobić, na przykładzie wersji AutoCAD 2011. Najpierw eksportujemy nasz plik z AutoCAD'a 2011. Gdyby ktoś nie miał dostępu do AutoCAD'a w starszej wersji niż 2015, potrzebny plik (użyty w poniższym tutorialu) można pobrać TUTAJ.

 

 • Aktualizacja 19.11.2017: Plik .CUIX ściąga się prawidłowo na wielu najpopularniejszych przeglądarkach, np. Chrome lub Opera. Należy użyć tych przeglądarek do prawidłowego ściągnięcia pliku. W przypadku użycia przeglądarki Internet Explorer, plik ściągnie się w postaci skonwertowanej paczki .zip, która nie jest prawidłowym plikiem do zastosowania w tym przypadku.

 

Eksport pliku .cuix z AutoCAD'a 2011

Klikamy na ikonę koła zębatego - "Przełączanie pomiędzy obszarami roboczymi", w prawym, dolnym rogu obszaru roboczego. Alternatywnie, po prostu wpisujemy komendę CUI we wierszu poleceń i wciskamy ENTER.

Jeśli wybraliśmy metodę kliknięcia na ikonę koła zębatego, po rozwinięciu menu, klikamy na "Dostosuj".

Naszym oczom ukaże się okno dialogowe "Dostosuj interfejs użytkownika". Przechodzimy na zakładkę o nazwie "Przenoszenie", klikając na nią lewym przyciskiem myszy (1). Po czym wybieramy czwartą pozycję z "Obszaru roboczego": "AutoCAD - wersja standardowa", klikając na tę pozycję (2).

Po zaznaczeniu "AutoCAD - wersja standardowa", rozwijamy górne menu, klikając na nie (3). Po czym, z rozwiniętego menu, wybieramy pozycję "Zapisz jako" (4). Teraz wskazujemy miejsce zapisu pliku na komputerze oraz zapisujemy plik naszych ustawień obszaru roboczego (nazwę możemy wpisać dowolną, w naszym przypadku jest to "AC2011.cuix".

 

 

Import pliku .cuix do AutoCAD'a 2016

 

Aby wgrać plik .cuix do AutoCAD'a 2016 lub 2015, należy powtórzyć procedurę ingerencji w obszar roboczy. W tym celu, klikamy ponownie na ikonę koła zębatego, w prawym dolnym rogu naszego obszaru roboczego, tym razem na wersji AutoCAD'a 2016.

Ponownie wybieramy "Dostosuj".

Jak widzimy w analogicznym oknie "Dostosuj interfejs użytkownika", brakuje nam naszej czwartej pozycji "AutoCAD - wersja standardowa". Tak być nie może:)

Przechodzimy na prawą stronę okna, z części "Dostosowywane pliki: Nowy plik", rozwijamy menu, klikając na "Nowy plik".

Z rozwiniętego menu wybieramy "Otwórz". Po czym wybieramy nasz wyeksportowany wcześniej plik "AC2011.cuix" (Do pobrania TUTAJ) i zatwierdzamy.

Dzięki temu dodaliśmy czwartą pozycję "AutoCAD - wersja standardowa" lecz jest to tylko pierwszy etap importu pliku. Teraz musimy przenieść nasz obszar "AutoCAD - wersja standardowa", z prawej części okna na lewą cześć. W tym celu klikamy na obszar "AutoCAD - wersja standardowa" i trzymając cały czas lewy przycisk myszki, przenosimy kursorem nasz obszar na lewą część okna, puszczając lewy przycisk myszki, w momencie gdy kursor jest w odpowiednim miejscu, np. pod obszarem "Podstawy 3D" (może się pojawić niebieski pasek, informujący o umiejscowieniu pozycji).

 

Po przeniesieniu obszaru "AutoCAD - wersja standardowa", na lewą cześć okna, zaznaczymy ten obszar klikając (1), po czym zapisujemy teraźniejszy stan, klikając na Zapisz (dyskietka) (2), później na dole okna "Zastosuj" (3), a na koniec "OK" (4). Okno powinno zamknąć sie i zniknąć.

Klikamy ponownie na ikonę koła zębatego, w prawym dolnym rogu naszego obszaru roboczego. Po rozwinięciu menu, wybieramy obszar roboczy "AutoCAD - wersja standardowa", który dopiero co dodaliśmy do naszego programu.

Po wybraniu, ekran AutoCAD'a zmienił się na interfejs w wersji standardowej, czyli z paskami narzędzi zamiast wstążek. Wystarczy je teraz powłączać i rozmieścić wg uznania.

 

DODATKOWO.

Jak pamiętacie z naszego odcinka AutoCAD - EKSPORT I IMPORT PROFILU - PODSTAWY, do każdego AutoCAD'a można wgrać szczegółowe ustawienia interfejsu (indywidualne rozmieszczenie pasków narzędzi). Poniżej pokazujemy jak wygląda obszar roboczy w AutoCAD'zie 2016 po wgraniu naszego profilu - USTAWIENIA CADomania.pl

 

 

Życzymy miłej zabawy z AutoCAD'em.

Niech CAD będzie z Wami!

 

CADomania.pl

Napisz coś tutaj ...
Anuluj
Jesteś gościem ( Zarejestrować Cię ? )
lub opublikuj jako gość
Ładowanie komentarza ... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  CADomania.pl · 21:47 08.02.2019
  @Leszek pisze:
  "Super się udało :), jak ktoś 15 lat pracuje na starym interface to przejście na nowy to mordęga, męczyłem się z tą szestnastką strasznie a teraz luzik!"

  Cześć Leszek! No to luzik, że "luzik":) Fajnie, że się udało i artykuł pomógł w rozwiązaniu jednego problemu więcej:))
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  Leszek · 13:58 23.01.2019
  Super się udało :), jak ktoś 15 lat pracuje na starym interface to przejście na nowy to mordęga, męczyłem się z tą szestnastką strasznie a teraz luzik!
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  CADomania.pl · 20:11 11.11.2018
  @Anita pisze:
  "Witam
  Zmiana interfejsu się udała ale teraz pojawia się nowy problem mianowicie ja pracuję na laptopie 13 cali i jak dopasować interfejs alby był czytelny bo ikonki są przeraźliwie małe."

  Hej Anita! Włącz w AutoCAD opcję "Użyj dużych przycisków dla pasków narzędzi" w "Elementy okna". Wchodzisz w opcje i w zakładce Wyświetl (Opcje->Wyświetl). Poprostu zaznacz tę opcję i zapisz zmiany. Są dwie wielkości ikon, małe i duże, Ty pewnie masz teraz małe, jak duże nie będą pasować zostają ustawienia w Windowsie dot. wielkości czcionek oraz rozdzielczość ekranu. Wielkość laptopa tu nie gra roli:)
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  Anita · 19:12 04.11.2018
  Witam
  Zmiana interfejsu się udała ale teraz pojawia się nowy problem mianowicie ja pracuję na laptopie 13 cali i jak dopasować interfejs alby był czytelny bo ikonki są przeraźliwie małe.
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  CADomania.pl · 22:20 06.10.2018
  @Bargla pisze:
  "Super sprawa, tylko jak ktoś pracuje na wielu kontach użytkowników (szczególnie w przypadku AD), to ten trick działa i pamięta się tylko na bieżącym koncie. Gdy ktoś zaloguje się na kolejnym - operację trzeba przeprowadzać ponownie dla tego, i każdego następnego konta. No troszczeczkę pffffff."

  Witaj Bargla!
  Napisz proszę, jakie konta masz na myśli? Generalnie konta są raczej po to aby personalizować ustawienia pod konkretnego użytkownika, a zmiana ustawień interfejsu do takich należy. Więc to dobrze, że tak się dzieje :lol:
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  Bargla · 14:17 04.10.2018
  Super sprawa, tylko jak ktoś pracuje na wielu kontach użytkowników (szczególnie w przypadku AD), to ten trick działa i pamięta się tylko na bieżącym koncie. Gdy ktoś zaloguje się na kolejnym - operację trzeba przeprowadzać ponownie dla tego, i każdego następnego konta. No troszczeczkę pffffff.
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  Tomek · 13:24 30.04.2017
  Brawo. Stronę pokazał mi kumpel z pracy. Zmuszanie nas przez durną politykę Atodesku do "jedynie słusznej" opcji jest żałosne. Używam cada od 20 lat i nie mam ochoty wszystkiego zmieniać tylko dlatego, że komuś się wydaje, że wie jak będzie mi lepiej.
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  Kamil · 20:05 25.04.2017
  Bije pokłon dla mistrza...
  Wielkie dzięki za pomoc.
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  Damian · 15:11 19.04.2017
  Dziękuję za poradnik. Wszystko działa
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  borys · 00:37 08.04.2017
  Dzięki !!!!!!
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  abka · 12:41 06.04.2017
  Nie znam się do końca na tym temacie ale miło się czyta.
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  prace zaliczeniowe · 05:36 06.04.2017
  Nie mogło być lepiej. Świetnie. Pozdrawiam
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  mordka · 20:59 30.03.2017
  Nowatorskie podejście do tematu. Gratulacje dla autora.
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  kobietyaktywne · 12:17 29.03.2017
  W końcu ktoś poruszył ten wątek. Brawo dla autora. Pozdrawiam
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  adwokaci · 21:48 27.03.2017
  Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej
  zaglądać na stronę.
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  Patryk · 11:39 14.03.2017
  Fajnie, że można sobie ustawić ten interfejs, jak się chce:):))
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  Witam witam · 17:47 07.12.2016
  Bardzo przydatne bec