DARMOWE TUTORIALE DESKTO
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? DESKTOP
OD 9ZŁ DESKTOP
KURS AUTOCAD PODSTAWY DESKTOP
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? MOBIL
OD 9ZŁ ? MOBIL
KURS AUTOCAD PODSTAWY MOBIL
Previous Next Play Pause
1 2 3
Napisz komentarz

Poprzednio pisaliśmy ”Co to jest Edgemode w AutoCAD - jak ustawić?”, czyli był to kolejny Tip & Tricks na temat AutoCAD'a. Tym razem o innym programie do projektowania grafiki 3D o nazwie Blender czyli coś z działu Recenzje / Testy. Temat artykułu to ”Blender - darmowy program do tworzenia grafiki 3D”. Zapraszamy do lektury.

 

Czym jest program Blender?

Blender to darmowy program do tworzenia grafiki 3D typu open source, co oznacza, że jest całkowicie darmowy do użytku prywatnego a także komercyjnego, bez konieczności uiszczania żadnych opłat licencyjnych. Program zaspokaja wszystkie potrzeby grafików 3D, można w nim  modelować, animować, symulować, renderować, komponować i śledzić ruch, edytować wideo oraz animacje 2D i 3D.

 

Jakie są przewagi programu Blender na innymi programami?

Przede wszystkim, Blender to darmowe oprogramowanie typu open source, na licencji GNU General Public License (GPL, or “free software”), [PL: " Powszechna Licencja Publiczna PLP ( „wolne oprogramowanie”)]. Co za tym idzie, Blender jest całkowicie darmowy, pod każdym względem, można go wykorzystywać do tworzenia prac w zakresie prywatnym oraz komercyjnym. Tak, tak, można tworzyć np. wizualizację architektury, wystawić klientowi fakturę za wykonaną pracę i nie trzeba ponosić żadnych opłat licencyjnych z tytułu wykorzystanego oprogramowania, a w związku z tym, zwiększa to znacznie rentowność całego przedsięwzięcia. W porównaniu np. do oprogramowania 3ds Max 2020 Commercial New Single, którego cena na dzień dzisiejszy to bagatela aż 9 544,85 zł brutto za roczny dostęp do programu (i to w obecnej promocji, sic!), Blender zapewnia niesamowitą swobodę. A więc w przypadku Blendera, nie ma presji na wykonywanie nieustannych zleceń aby zapewnić maksymalny zwrot zakupionego oprogramowania i nie dokładać do interesu.

 

Przykład wizualizacji wykonanej w programie Bledner - Agent 327 Barbershop

 

Co z pomocą techniczną programu Blender?

 

Żeby nie było tak kolorowo, są też minusy darmowego oprogramowania, jeśli ktoś prowadzi wysoko budżetowe projekty, jest zmuszony do zapewnienia szybkiej pomocy technicznej w przypadku awarii oprogramowania podczas pracy nad projektem. Wiadomo, że terminy gonią i czasem nie można sobie pozwolić na niepotrzebna zwłokę. Tak jak w przypadku komercyjnego oprogramowania, jak już wspomniany 3DS Max, czy Maya lub Archicad, profesjonalna pomoc techniczna oczywiście jest zapewniona. W końcu za to też się płaci. Tak w przypadku Blendera, pomocy takiej nie ma a przynajmniej typowej pomocy technicznej do której można zadzwonić i pracownik techniczny udzieli nam wskazówek praktycznie od razu. Za to jest pomoc świadczona przez setki jak nie tysiące pasjonatów grafiki z całego świata, tak zwana społeczność Blendera, która bardzo ochoczo może nam pomóc np. na darmowych formach internetowych dotyczących programu Blender. Pomoc taką można uzyskać między innymi pod adresem https://www.blender.org/community/ W przypadku małych biur projektowych złożonych z pasjonatów lubiących się uczyć, takie rozwiązanie zazwyczaj nie jest przeszkodą. W końcu podczas czytania forum, także uczymy się o programie.

 

Interfejs (pulpit) programu Blender wer.2.28a

 

Czy obsługa programu Blender jest trudna?

I tak i nie. Albo, to zależy. Generalnie obsługa aplikacji komputerowych dla wielu ludzi może stanowić nie lada wyzwanie. Dla kogoś kto jest po studiach projektowych, gdzie pół życia przesiedział z programami graficznymi, Blender to program jak każdy inny. Wystarczy tylko poznać interfejs i specyfikę programu, a po kilku dniach lub tygodniach, z powodzeniem można tworzyć modele i wizualizację 3D.

 

VIDEO ⤵️ ⤵️ ⤵️ 

Zobacz "Blender - darmowy program do tworzenia grafiki 3D" - filmik video na Youtube 

  • Blender - darmowy program do tworzenia grafiki 3D
    Blender - darmowy program do tworzenia grafiki 3D

 

Źródła:

https://www.blender.org/

https://www.procad.pl/

 

Teraz już wszystko jasne !

Życzymy miłej zabawy z Blenderem.

Niech CAD będzie z Wami!

 

CADomania.pl

Napisz coś tutaj ...
Anuluj
Jesteś gościem ( Zarejestrować Cię ? )
lub opublikuj jako gość
Ładowanie komentarza ... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Bądź pierwszym komentującym.