DARMOWE TUTORIALE DESKTO
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? DESKTOP
OD 9ZŁ DESKTOP
KURS AUTOCAD PODSTAWY DESKTOP
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? MOBIL
OD 9ZŁ ? MOBIL
KURS AUTOCAD PODSTAWY MOBIL
Previous Next Play Pause
1 2 3
2 Komentarzy
Po ostatnim artykule ”Jak zmienić interfejs w AutoCAD 2018 na wersje standardową”, czas przypomnieć podstawy z umiejętności w AutoCAD. Tym razem kilka słów na temat ”Jak ustawić siatkę w AutoCAD 2019”. 
 

Co to jest siatka w AutoCAD?

Siatka jest to podziałka na ekranie, w miejscu obszaru roboczego gdzie rysujemy. Siatka często jest nazywana także jako kratka.

 

Czy w AutoCAD 2019 jest siatka?

Oczywiście, że tak. I tak samo jak w poprzednich wersjach, siatka jest domyślnie włączona po uruchomieniu AutoCAD'a.

 

Siatka obszaru roboczego w AutoCAD 2019

Siatka obszaru roboczego w AutoCAD 2019

 

Jak włączyć i wyłączyć siatkę w AutoCAD 2019?

Wystarczy przejechać kursorem w prawy dolny róg pulpitu AutoCAD'a i kliknąć na małą ikonkę z symbolem siatki. Gdy ikonka jest podświetlona na kolor niebieski, oznacza to, że funkcja jest aktywna i siatka jest widoczna na obszarze roboczym AutoCAD'a. Siatkę możemy także aktywować lub dezaktywować klawiszem F7.

 Ikonki

Ikonki "Wyświetl siatkę rysunku" i "Tryb lokalizacji" w AutoCAD 2019

 

Co to jest "skok po siatce"?

Skok po siatce jest to sposób rysowania, w którym zakończyć rysowanie elementu możemy TYLKO o konkretną, wielokrotność odległości od punktu początkowego. Wartość ta jest liczona w poziomie i w pionie. Odległość możemy dowolnie zmieniać, a domyślnie jest ustawiona na 10 jednostek. Czyli poruszamy się po siatce zbudowanej z kwadratów o wielkości 10x10 jednostek (10 na osi X i 10 na osi Y). Punkt początkowy oraz punkt końcowy stawiamy na przecięciu się linii, czyli w stycznych  narożnikach kwadratów.

 

Jak ustawić siatkę w AutoCAD 2019?

Wystarczy najechać na ikonkę "Tryb lokalizacji" (Skok po siatce) i klikając prawym klawiszem myszki wybrać z pojawiającego się menu "Ustawienia lokalizacji...".  Ta samą czynność można także wywołać klikając lewym przyciskiem myszki na mały trójkącik, po prawej stronie od ikonki. Po kliknięciu na "Ustawienia lokalizacji...", pojawia się nam okno dialogowe "Ustawienia rysunkowe".  I tutaj wystarczy zmienić parametry Odstępu X i Y w sekcji Skok. Na koniec zatwierdzamy klikając OK. I to wszystko. Teraz skok po siatce będzie wynosił wartość jaką wybraliśmy.

 

Okno dialogowe

Okno dialogowe "Ustawienia rysunkowe" w AutoCAD 2019

 

I to tyle. Bardzo proste, prawda? Poniżej można zobaczyć cały proces zmiany ustawień skoku po siatce w AutoCAD 2019 w postaci video, wystarczy kliknąć na obrazek poniżej. Jeżeli masz jakieś pytanie lub czegoś nie rozumiesz napisz w komentarzu poniżej lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

 

VIDEO ⤵️ ⤵️ ⤵️ Zobacz nasz tutorial "Jak ustawić siatkę w AutoCAD 2019"

  • VIDEO - Jak ustawić siatkę w AutoCAD 2019 ?
    VIDEO - Jak ustawić siatkę w AutoCAD 2019 ?
 

Żródło: www.autodesk.pl,  www.autodesk.com

 

Teraz już wszystko jasne !

Życzymy miłej zabawy z AutoCAD'em.

Niech CAD będzie z Wami!

 

CADomania.pl

 

Napisz coś tutaj ...
Anuluj
Jesteś gościem ( Zarejestrować Cię ? )
lub opublikuj jako gość
Ładowanie komentarza ... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.