DARMOWE TUTORIALE DESKTO
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? DESKTOP
OD 9ZŁ DESKTOP
KURS AUTOCAD PODSTAWY DESKTOP
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? MOBIL
OD 9ZŁ ? MOBIL
KURS AUTOCAD PODSTAWY MOBIL
Previous Next Play Pause
1 2 3
2 Komentarzy

Ostatnio pisaliśmy na blogu Jak zmienić interfejs na wersje standardową w AutoCAD'zie 2016. Tym razem krótki artykuł opisujący co to jest "zmienna systemowa" w AutoCAD. Jest to często spotykane zagadnienie przy pracy z AutoCAD'em. 

 

Co to jest zmienna systemowa w AutoCAD?

Zmienna systemowa to wartość liczbowa określająca konkretną czynność jaką AutoCAD wykona przy wykonywaniu konkretnego zadania lub po wpisaniu/zastosowaniu konkretnej komendy. Zmienna systemowa zarządza pracą programu oraz przechowuje zapisane i ustawione parametry dotyczące tejże pracy.

 

Czy zmienia się dostęp do zmiennych systemowych w AutoCAD?

Dostęp do zmiennych systemowych w AutoCAD jest taki sam od najstarszej wersji AutoCAD'a, a jeśli się zmienia to tylko w minimalnym stopniu. Zazwyczaj pochodzą tylko nowe zmienne systemowe w nowszych wersjach programu. Więc bez obaw, wystarczy raz zapamiętać i wykorzystywać wiedzę latami:)

 

Jak wywołać listę zmiennych systemowych w AutoCAD?

Całą listę zmiennych systemowych możemy wywołać, wpisując komendę ZMSYS w wierszu poleceń i wciskając [enter]. Lub kierując kursorem myszki, wybrać z Menu: Narzędzia -> Zapytanie -> Ustaw zmienną systemową

 

My wybieramy opcje nr 1. Wpisujemy komendę ZMSYS we wierszu poleceń i wciskamy [enter].

 

Po czym wpisujemy znak zapytania "?" i znowu wciskamy [enter].

 

I ponownie, po raz trzeci wciskamy [enter]. 

 

 

Naszym oczom ukazuje się okno tekstowe AutoCAD z wyszczególnionymi, wszystkimi zmiennymi systemowymi i ich wartościami (ustawieniami), uwaga, w tym konkretnych projekcie/rysunku. Lista ta ma za zadanie pomóc nam wybrać zmienną systemową, którą chcemy zmienić.

 

Jeśli w danym projekcie/rysunku zmienimy jakąś zmienną systemową i zapiszemy projekt/rysunek. To po otwarciu go w przyszłości i wykonaniu w/w czynności, zmienna systemowa będzie miała ustawioną taką wartość jaką zmieniliśmy wcześniej. Świeżo otwarty NOWY projekt/rysunek będzie miał przypisaną wartość zmiennej systemowej oryginalną, początkową czyli inną niż po naszej zmianie. To ważne żeby rozumieć różnicę, zmienna systemowa jest zapisywana wraz z konkretnych projektem/rysunkiem a nie w ogólnych ustawieniach w całym programie AutoCAD.

 

Jakiś przykład zmiennej systemowej w AutoCAD?

Aby rozjaśnić temat, posłużmy się konkretnym przykładem. Weźmy na warsztat zmienną systemową ZOOMFACTOR, czyli parametr określający z jaką szybkością będzie się przybliżał bądź oddalał pulpit z rysunkiem. Gdy kręcimy scroll'em (po polsku "skrol"), czyli tym kółeczkiem na środku myszki, rysunek przybliża się bądź oddala z konkretną częstotliwością, z konkretnym skokiem. Wpiszmy we wierszu poleceń ZOOMFACTOR, po czym wciśnijmy [enter]. 

 

Jak widać, początkowa wartość tejże zmiennej systemowej to <60>.

 

Zmieńmy zatem wartość, wpiszmy dla przykładu 100 i naciśnijmy [enter]. 

 

Teraz, gdy kręcimy scroll'em rysunek przybliża się bądź oddala szybciej, z większym skokiem.

Gdy powtórzymy w/w czynność i wpiszemy przeciwległą wartość np. 10, rysunek będzie się nam przybliżał bądź oddalał bardzo wolno, z większą precyzją. I to jest jedna ze zmiennej systemowej.

 

Co to jest zmienna systemowa w AutoCAD? Teraz wszystko jasne!

Po zrozumieniu przykładu warto jeszcze raz wrócić do definicji zmiennej systemowej i jeszcze raz przeczytać, teraz powinno być jaśniej.

Zmienna systemowa to wartość liczbowa określająca konkretną czynność jaką AutoCAD wykona przy wykonywaniu konkretnego zadania lub po wpisaniu/zastosowaniu konkretnej komendy. Zmienna systemowa zarządza pracą programu oraz przechowuje zapisane i ustawione parametry dotyczące tejże pracy.

Teraz już wszystko jasne !

 

Życzymy miłej zabawy z AutoCAD'em.

Niech CAD będzie z Wami!

 

CADomania.pl

Napisz coś tutaj ...
Anuluj
Jesteś gościem ( Zarejestrować Cię ? )
lub opublikuj jako gość
Ładowanie komentarza ... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  CADomania.pl · 15:58 02.06.2017
  @Jakub pisze:
  "A wgranie menu angielskiego?"

  Do tego jest potrzebna odrębna wtyczka w postaci pakietu językowego, który należy do-instalować do AutoCAD'a. Dla wersji 2016, pakiety do pobrania tutaj-> Pakiety językowe AutoCAD >>> https://goo.gl/PbtWCq <<<
 • Ten komentarz jest nieopublikowany.
  Jakub · 14:35 30.05.2017
  A wgranie menu angielskiego?