DARMOWE TUTORIALE DESKTO
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? DESKTOP
OD 9ZŁ DESKTOP
KURS AUTOCAD PODSTAWY DESKTOP
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? MOBIL
OD 9ZŁ ? MOBIL
KURS AUTOCAD PODSTAWY MOBIL
Previous Next Play Pause
1 2 3
Napisz komentarz

W ostatnim artykule, pisaliśmy o tym Jak dodać ikonkę do menu z prawego klawisza myszki w AutoCAD 2019, czyli krótki Pro Tip jak przyspieszyć sobie prace w AutoCAD. A dziś kolejny Tip & Tricks, tym razem o tym ”Co to jest Edgemode w AutoCAD - jak ustawić?”. Jest to interesujące zagadnienie poruszane przez użytkowników AutoCAD'a.

 

Co to jest EdgeMode w AutoCAD?

EdgeMode (ang. Tryb krawędzi) jest to zmienna systemowa w AutoCAD. Co to jest zmienna systemowa w AutoCAD pisaliśmy tutaj. EdgeMode zarządza jak polecenia UTNIJ i WYDŁUŻ, mają odczytywać / widzieć krawędzie tnące i krawędzie obwiedni. Dotyczy to procesu cięcia / krojenia lub wydłużania / wyciągania jakiegoś elementu, np. linii w AutoCAD. Polecenia UTNIJ i WYDŁUŻ znajdują się na karcie wstążki Narzędzie główne, w module Modyfikuj w AutoCAD.

 

Ikonki poleceń UTNIJ i WYDŁUŻ, na karcie wstążki Narzędzia główne, w module Modyfikuj, w AutoCAD

 

Karta wstążki Narzędzia główne AutoCAD z zaznaczonym modułem Modyfikuj. Strzałka wskazuje na rozwinięcie poleceń Utnij i Wydłuż

 

Jaka może być wartość EdgeMode w AutoCAD? 

Wartość EdgeMode w AutoCAD może wynosić "0" lub "1" (liczby całkowite zapisane w rejestrze AutoCAD'a). Gdzie "0" oznacza, że używana jest wybrana krawędź tnąca bez żadnych wydłużeń (wybrana w sensie gdy ją wybieramy, podczas procesu ucinania jakiegoś elementu np. linii), czyli np. linia którą wybraliśmy i nic poza tym. Druga wartość "1" oznacza, że AutoCAD ucina albo wydłuża wybrany obiekt jako miejsce cięcia, do niewidzialnego przedłużenia krawędzi tnącej lub krawędzi obwiedni.

 

 

Niewidzialne przedłużenie krawędzie tnącej w AutoCAD

 

Jaka jest domyślna wartość EdgeMode w AutoCAD? 

Domyślnie wartością EdgeMode w AutoCAD jest "0", czyli podczas ucinania jakiegoś elementu lub tworzenia obwiedni AutoCAD będzie używał wybraną krawędź bez żadnych wydłużeń. W celu zmiany początkowej wartości zmiennej systemowej EdgeMode, z "0" na "1", należy wpisać komendę "edgemode" we wierszu poleceń i wcisnąć Enter. Wtedy AutoCAD spyta: "Podaj nową wartość EDGEMODE <0>:", gdzie "<0>" oznacza aktualną wartość zmiennej systemowej  "0". Teraz należy poprostu wpisać cyfrę "1" i wcisnąć Enter. I tyle, wartość została zmieniona. Od teraz AutoCAD będzie ucinał albo wydłużał wybrany obiekt do niewidzialnego przedłużenia krawędzie tnącej lub krawędzi obwiedni.

 

 

Polecenie EDGEMODE - Wartość polecenie EDGEMODE ="1"

 

Jakich obiektów dotyczy EdgeMode w AutoCAD?

EdgeMode w AutoCAD dotyczy obiektów, które posiadają możliwość przedłużenia, czyli linia i półprosta (przedłużeniem jest nieskończona prosta), łuk po okręgu i eliptyczny (przedłużeniem łuku po okręgu to okrąg, a łuku eliptycznego to elipsa) oraz polilinia, która jest rozbijana na składowe elementy pierwsze (linie i łuki), które to z kolei są rozciągane do swoich naturalnych obwiedni.

 

VIDEO ⤵️ ⤵️ ⤵️ 

Zobacz "Co to jest Edgemode w AutoCAD - jak ustawić?" - filmik video na Youtube 

  • Co to jest Edgemode w AutoCAD -  jak ustawić ?
    Co to jest Edgemode w AutoCAD - jak ustawić ?
 

Teraz już wszystko jasne !

Życzymy miłej zabawy z AutoCAD'em.

Niech CAD będzie z Wami!

 

CADomania.pl

Napisz coś tutaj ...
Anuluj
Jesteś gościem ( Zarejestrować Cię ? )
lub opublikuj jako gość
Ładowanie komentarza ... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Bądź pierwszym komentującym.