DARMOWE TUTORIALE DESKTO
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? DESKTOP
OD 9ZŁ DESKTOP
KURS AUTOCAD PODSTAWY DESKTOP
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ WIĘCEJ ? MOBIL
OD 9ZŁ ? MOBIL
KURS AUTOCAD PODSTAWY MOBIL
Previous Next Play Pause
1 2 3
Napisz komentarz

Poprzednio opowiadaliśmy o tym "Jak pobrać AutoCAD - Bezpłatną wersje testową". A więc i my pobraliśmy najnowszą wersje do testów. Tym samym, już możemy wypowiedzieć się na temat "Recenzja AutoCAD 2018 - pierwsze testy",  zapraszamy do artykułu.

 

Kiedy premiera AutoCAD 2018?

Jak co roku, w marcu 2017, producent programu AutoCAD'a, amerykańska firma Autodesk miała premierę najnowszej wersji programu. 21 marca 2017 odbyła się premiera AutoCAD 2018. Dość szybko dowiadujemy się już o wersji na następny rok. Niektórzy jeszcze nie zapoznali się z wersją 2017 a tu już mowa o następnej. To bardzo dobrze świadczy o rozwoju aplikacji i o prężnie nadchodzących postępach.

 

Czym się różni AutoCAD 2018 od starszych wersji?

Generalnie interfejs wciąż jest rozwijany w stronę zastosowania wstążek, czyli tych zakładek na górze ekranu, które zawierają podstawowe narzędzia, takie jak Narzędzie główne, Wstaw, Opisz, itd. Tym samym nowa wersja nie posiada pasków narzędzi dostępnych w starszych wersjach. (Jak zrobić stare paski narzędzi w nowych wersjach AutoCAD'a pisaliśmy tutaj). A więc ze wstążkami nie ma zmian. Nie ma także zmian w kolorystyce interfejsu, która jest skomponowana w odcieniach ciemno-szarych. Co jest bardzo trafnym rozwiązaniem. Uważamy, że jest to najlepsza z możliwych barw do zastosowania w kolorystyce interfejsu.

 

Printscreen - Wstążki w AutoCAD 2018 

 

Co nowego w AutoCAD 2018?

1. Szybka konwersja z plików graficznych typu PDF na geometrię i tekst.

Na czym to polega? AutoCAD dzięki temu rozwiązaniu ma za zadanie zaimportować rysunek w postaci PDF bezpośrednio do programu. Czyli powinien zamienić PDF na konkretne linie, łuki oraz tekst. Co ważne, tekst na formę edytowalną. Czyli docelowo ma powstać coś co teoretycznie byśmy narysowali sami od postaw w AutoCAD'dzie. A to wszystko za jednym kliknięciem, ale nie do końca.

Zrobiliśmy test, wyeksportowaliśmy najpierw przykładowy rysunek z AutoCAD'a 2018, zapisaliśmy go jako PDF. Po czym importowaliśmy go do tego samego programu za pomocą nowej opcji Importuj PDF we wstążce Wstaw. W efekcie PDF zaimportował się wraz z geometrią i tekstem. Geometria zaimportowała się perfekcyjnie, bezbłędnie. Tego brakowało od zawsze w AutoCAD'zie. A więc koniec z mozolnym przerysowywaniem rysunków np. przy okazji inwentaryzacji budowlanych. Jednakże tekst posiadał polską czcionkę (znaki "ł", "ó", "ę"). Przez co (tak wnioskujemy) zaimportował się z małymi błędami. Piszemy "małymi" ponieważ błędy powstały tylko w niektórych miejscach. To znaczy w niektórych miejscach polska czcionka zaimportował się bez błędu a w innych z błędem, czego efektem były nierozpoznawalne znaczki (kwadraciki) w niektórych słowach z błędem. Ale, ale, nie od dziś zmagamy się z takimi problemikami. Najważniejsze to umieć sobie radzić z większością przeszkód. Wystarczyło podmienić polskie znaki literowe na anglojęzyczne, czyli "ł" na "l", "ó" na "o" i "ę" na "e". Po tym, powtórzyliśmy całą procedurę eksportu i importu PDF, i voilà. Tym razem problem zniknął. Dlaczego tak się stało. Do końca nie wiemy. Możemy się domyślać, że chodziło o polską czcionkę. Nasz test zbliżył nas tylko do tej teorii. Pamiętajmy, że AutoCAD to oprogramowanie globalne, tłumaczone na wiele języków świata więc możliwe, że musimy poczekać na doprecyzowanie tej nowej funkcji do języka polskiego. Czekamy z niecierpliwością:) Poza tym mankamentem, wszystko działa super, jesteśmy zachwyceni.

 

Printscreen - Importuj PDF i Połącz tekst w AutoCAD 2018 

 

2. Łączenie tekstu i obiektów Mtext w jeden obiekt Mtext.

Tu poddaliśmy testowi nasz zaimportowany wcześniej tekst a dokładniej wiele tekstów jednowierszowych. Nowa opcja Połącz tekst działa bardzo pomocnie. Może nie robi wszystkiego za nas ale umówmy się, tak nigdy nie będzie. Nigdy maszyny nie zastąpią człowieka do tego stopnia, żeby zawsze bezbłędnie wykonywały wszystkie czynności za niego. Grupy tekstów jednowierszowych zostały połączone w grupy tekstów wielowierszowych (Mtekst). Kolejne zaoszczędzone sekundy w pracy. Brawo Ty!:)

3. Łatwiejsza nawigacja podczas przesuwania ekranu.

Po rozpoczęciu zaznaczania fragmentu rysunku, teraz możemy dowoli zbliżać, oddalać i przemieszczać kursor myszki. A to nie wpływa na nasze zaznaczanie fragmentów rysunku. W zasadzie tego brakowało od zawsze. Kiedyś nie mogliśmy zoom'ować czyli zbliżać i oddalać rysunku podczas zaznaczania ponieważ zaznaczał się tylko fragment widoczny podczas kliknięcia (kończenia zaznaczania). Teraz jest super.

4. Szybka naprawa uszkodzonych ścieżek do plików zewnętrznych.

Co prawda wcześniej można było podać bezpośredni link do zagubionego odnośnika - pliku rastrowego czy załączonego pliku graficznego, np. w postaci mapki geodezyjnej jako tło do naszego rysunku. Ale teraz producent postarał się o zautomazywanie tej czynności do minimum. Czyli znowu celem nowinki jest odciążenie użytkownika od czasochłonnego klikania.

 

Zobacz naszą Recenzję AutoCAD 2018 - pierwsze testy, w postaci VIDEO ⤵️ ⤵️ ⤵️

  • Recenzja AutoCAD 2018 - pierwsze testy
    Recenzja AutoCAD 2018 - pierwsze testy
 
 

Jaka szybko uruchamia się aplikacja AutoCAD 2018?

Czas uruchamiania się programu zależy od tego co mamy w naszej maszynie (czyt. komputerze), czyli od specyfikacji sprzętowej. A wiec przy naszym procku i7 Core 2,70GHz, AutoCAD 2018 odpalał dwadzieścia sześć sekund (26 sek.) w porównaniu z dwunastoma sekundami (12 sek.) przy AutoCAD 2011. Co jest dość irytujące, iż nowszy program uruchamia się dłużej niż stary. Wyszło, że AutoCAD 2018 uruchamia się ponad dwa razy dłużej niż jego starszy odpowiednik - AutoCAD 2011. To niestety dotyczy zdecydowanej większości wszystkich programów w ogóle. Nie będziemy tu polonizować ponieważ cała masa nowych rozwiązań wiąże się z kolejnymi obciążeniami systemu, procesora i pamięci. Więc to normalne. Jednakże mamy cichą nadzieje, że to się zmieni z czasem.

 

Zobacz nasz test prędkości AutoCAD 2018 w postaci VIDEO ⤵️ ⤵️ ⤵️

  • Prędkość AutoCAD 2018 - test prędkości
    Prędkość AutoCAD 2018 - test prędkości
 

Nasza ocena AutoCAD'a wersji 2018 to 8/10. Podsumowując. Wszystkie nowinki na plus. Wszystko idzie w dobrą stronę. Oby tak dalej Autodesk! Więcej ciekawostek o najnowszej wersji, bezpośrednio na stronie producenta TUTAJ.

Żródło: www.autodesk.plwww.autodesk.com

 

Teraz już wszystko jasne !

Życzymy miłej zabawy z AutoCAD'em.

Niech CAD będzie z Wami!

 

CADomania.pl

Napisz coś tutaj ...
Anuluj
Jesteś gościem ( Zarejestrować Cię ? )
lub opublikuj jako gość
Ładowanie komentarza ... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Bądź pierwszym komentującym.